Баклажан - дуже цінна овочева культура. Це самозапильна і одна з найбільш теплолюбивих рослин, які вирощуються в відкритому грунті нашої країни. Стебла прямостоячі, в залежності від сорта висота рослин досягає від 30-40 до 100-120 см. Розміри плодів бувають різними, форми також різняться — від видовжених до кулеподібних. Колір від темно-фіолетового до світлого.

Ця овочева рослина дуже вибаглива до грунту. Високий врожай можна отримати лише на плодородних грунтах. Ділянки, на яких вирощуються баклажани, повинні добре освітлюватись сонцем і по можливості бути захищені від холодних північних вітрів.

В природно-кліматичних умовах Полісся і Лісостепу успішно вирощувати цю овочеву культуру можливо лише через розсаду. Насіння на розсаду висівають за 2,5-3 місяці до висадки її у відкритий грунт. Сходи з'являються на 10-15 день. Розсада нормально росте і розвивається при температурі повітря 22-24 градусів тепла. В стані 1-2 справжніх листочків, рослини пересаджують в торфяні горщики. Догляд за розсадою баклажанів подібний до догляду за розсадою солодкого перцю.

Після попереднього загартування, в віці 60-65 днів, розсаду висаджують у відкритий грунт на попередньо підготовлені грядки. Готова до висадки розсада повинна мати розвинену кореневу систему, міцне, коротке стебло довжиною 10-12 см з 5-7 справжніми листочками. Орієнтовні строки висадки розсади - кінець травня. При використанні тимчасового укриття, висадку рослин проводять на 10-15 днів раніше. Схема посадки ранньостиглих сортів — 40х40 см, середньостиглих — 40х50 см або 50х50 см. При посадці, торфяні горщики з рослинами заглиблюють в грунт на 3-4 см.

Рослина баклажана дуже чутлива до похолодань повітря. Довготривале зниження температури до 6-8 градусів призводить до фізіологічних змін в рослинах, в результаті цього суттєво знижується врожай. Тому в такі періоди дуже важливо на цей неблагоприємний період рослини укрити плівкою або агроволокном.

Після висадки розсаду поливають теплою водою. Ділянку під рослинами доцільно замульчувати. Це сприяє кращому збереженню в грунті вологи і тепла, створюється благоприємний повітрянний режим.

Догляд за посадками баклажана, після висадки розсади (рихлення грунту, підживлення і полив рослин) аналогічний, як при вирощуванні солодкого перцю. За вегетаційний період рослини 2 рази підгортають землею.

Утворення вегетативних органів і плодів регулюється формуванням рослин баклажана. Цей агротехнічний прийом для середньостиглих і пізніх сортів особливо важливий. На рослині доцільно залишати по два самих сильних стебла, а інші видаляються. Після того, як на кожному із залишених стебел утвориться по 3-4 плода, їх верхівки видаляються. У скоростиглих сортів, які утворюють невелику кількість плодів, формування рослин не проводять.

Баклажани збирають в технічній стиглості, коли плоди набувають колір та розмір, характерний для конкретного сорту. Плоди разом з плодоніжкою зрізаються з рослин ножем через кожні 5-7 днів. Плодоношення продовжується до заморозків.